Off Grid Sistem

Off Grid sistemler, elektrik ihtiyacının olup şebekenin bulunmadığı, oldukça uzak olduğu, şebeke hattının çekilmesinin çok masraflı olduğu yada şebekenin mevcut olup çok sık kesintinin yaşandığı yerlerde kullanılır. Kullanım yerleri olarak genelde düşük enerji ihtiyacı olan yerleşime uzak evler (Bağ ,Yayla,Bahçe Evi) öne çıkmaktadır.

 

Bu sistemlerde kullanılan ana ekipmanlar ;

 

 

1.) Güneş Paneli

 

Güneşten gelen ışığı doğruca elektrik akımına çeviren araçtır.  Güneş panellerinin ürettiği elektriği depolama özelliği yoktur, bu nedenle üretilen enerjinin akülere depolanması gerekmektedir.

Bu sistemde PWM şarj kontrol cihazı kullanılması yeterlidir. Ancak bir evin tüm ihtiyacını karşılayacak sistemlerde büyük güçlerdeki güneş panellerinin kullanılması gerekir. Bu sistemde de kayıpların en az olması için MPPT özellikli şarj kontrol cihazının kullanılması şarttır.

 

 

2.) Solar Şarj Kontrol Cihazı

 

Şarj kontrol cihazı güneş panelinden elde edilen gerilimi istenilen gerilim değerine

düşürmede kullanılır. İki gruba ayrılır:

  • PWM Şarj Kontrol Cihazı ; Led ya da LCD ekran üzerinden akü durumu, şarj durumu takip edilebilmektedir.
  • MPPT Şarj Kontrol Cihazı ; Maksimum güç noktasını izleme tekniği ile çalışır. Aküyü mevcut maksimum enerji ile doldurulmasını sağlar

 

 

3.) Akü             

Akümülatör elektrik enerjisini kimyasal olarak depo edip istenildiği zaman devresine alıcı bağlanarak

depolanan enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çeviren cihazdır. Akünün verimini ve ömrünü belirleyen en önemli unsur döngü sayısıdır. Döngü sayısı akünü kaç defa deşarj ve şarj olacağını belirleyen özelliktir.

 

 

 

4.) İnverter  

 

Güneş paneli vasıtasıyla akü doğru akımla şarj edilir, akülerden alıp alternatif akıma çevirmeye yarayan cihazdır. Off grid inverterler genel olarak dalga çıkışlarına göre ikiye ayrılır:

  • Modifiye Sinüs İnverter ; Kare dalgaların sayısını artırarak merdiven basamağı şeklinde tam sinüs dalgayı taklit eder. Televizyon, aydınlatma vs. gibi cihazları sorunsuz çalıştırırlar.
  • Tam Sinüs İnverter ; Tam sinüs dalga üreten bu inverter ile buzdolabı, çamaşır makinası, su pompası gibi evsel cihazlar ya da endüstriyel cihazların off grid uygulamalarında sorunsuz kullanılabilir.

Güneş panellerinin ürettiği doğru akım (DC) elektrik enerjisi şarj kontrol cihazı ile regüle edilerek akülere depolanır. DC ile çalışan elektrikli cihazlar direk aküden yada şarj kontrol cihazının yük çıkışından beslenirken,alternatik akım (AC) ile çalışan cihazlara ise enerji, aküye bağlanan bir inverter üzerinden sağlanır.

 

Off Grid sistem paketleri ile  aydınlatma, tv, uydu alıcısı ve buzdolabı gibi günlük kullanılan cihazların enerji ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye nin batısındaki kuzey orta ve güney bölgeler için yaz ve kış ayları dikkate alınarak projelendirilir.