İnvertör Nedir?

En temel haliyle invertör nedir sorusunun cevabı, her elektrik sisteminde görülebilecek, akım dönüştürücü ve düzenleyici olarak kullanılan cihaz olarak verilebilir. Invertör, sisteme gelen doğru akımı kullanılabilir kılmak için alternatif akıma çevirir. Bir örnekle anlatmak gerekirse daha anlaşılır olabilir. Elektrik şebekesinden gelen çok yüksek gerilimli akım binalardaki prizlerde kullanmanın mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu çok büyük enerjiyi prizlerde standart olarak 220V’da kullanabilmek için dönüştürülmesi gerekiyor. Tam burada devreye inverter yani akım dönüştürücü cihazlar devreye giriyor.

Aslında doğru akım ve alternatif akım arasında dönüşüm sağlayabilen, frekans ve gerilim düzeylerini ayarlayabilen tüm cihazlara invertör adı verilebilir. Invertörler sayesinde 12V, 24V veya 48V olan doğru akımın 220V alternatif akıma dönüşmesi mümkün olur.

İnvertör Çeşitleri Nelerdir?

Invertör çeşitleri başlıca iki grupta incelenir. Kapalı ya da akülü sistemler olarak adlandırılan off-grid ve şebekeye doğrudan bağlı on grid invertör olarak sınıflandırılır.

Off grid invertörler,  enerji sistemini oluşturan temel ekipmanlar arasında şarj regülatörü, enerji panelleri, invertör ve akü bulunur. Şebeke hattının bulunmadığı yerlerde; dağ-yayla evlerinde, çiftliklerde, otoyol tabelalarında iletim hattının yakın olması her zaman mümkün değildir. Yeniden bir elektrik direkleri, kablo ve trafo inşa etmek hem vakit kaybettirici hem de çok yüksek maliyetlidir. Böyle zamanlarda yalnızca güneş veya rüzgar türbini gibi ekonomik ve zahmetsiz enerji kaynaklarının kullanımı çok daha avantajlıdır ve bu sistemlerde off grid invertörler kullanılır. Yani güneş/rüzgar panellerinden elde edilen enerji invertörlerde dönüştürülerek aküde depolanır ya da direk kullanılır.

On grid invertörler ise paneller yerine elektriği şebekeye aktarabilir. Bu çeşitte genellikle akü kullanımına gerek kalmaz çünkü sürekli bir akım vardır. Yeterli enerji üretilmemesi halinde şebekeden enerji de çekilebilir. Ancak elektrik kesildiği zamanlarda kullanılmak üzere depolamak için akü kullanmayı tercih edenler de vardır. Kişinin tercihine göre güneş paneli kullanılan bir konutun elektrik enerjisini karşılamak için kullanılırken, fazla enerji üretildiğinde şebekeye de satılabilir.

İnvertör Seçimi Nasıl Yapılır?

İnvertör seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. İnvertör üreten firmanın kalitesi ve güvenilirliği de enerji sisteminde sorun yaşamak istemeyenler için seçim kriterleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Genellikle güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinde yaygın olarak kullanılan invertörler aslında hemen her elektronik cihazın içinde yer almaktadır. Kullanım çeşitliliği arttığı için başlıca invertörlerin kapasitesine doğru karar vermek önemlidir.

İnvertör büyüklüğüne karar vermeyi sağlamak için birkaç örnekten yardım alarak kafanızda ortalama bir seçim yapabilirsiniz. Ancak bu seçimi enerji sistemi için çalışacağınız firmayla paylaşarak, en doğru seçimi yapmanız daha doğru olacaktır. En basit haliyle üretilen enerjinin kullanılacağı cihazların tükettiği akım miktarları toplanabilir. TV ekranı ve lambalar toplam 200W güç harcarken, invertör seçimi bunları karşılamaya yetmek için akımdaki dalgalanmalardan %50 kayıp olabilecek şekilde hesaplanır. Yani bu iki cihazın aynı anda çalıştığı sırada elektrik sağlayabilmesi için invertörün 300 watt kapasiteli olması gerekir.